Futbolun Tarihçesi ve Futbol Nedir?

FUTBOL NEDİR?

21. asır itibariyle 250 nin üstünde ülkede 250 milyon oyuncuyu aşkın kişi tarafından oynanmakta olan, dünyadaki en yaygın ve en popüler spordur. Kökeni İngilizce olan ve ayak topu manasına gelen “football” kelimesinden gelmektedir.

İki takım arasında ve iki takımın 11 er kişilik oyuncu kadrosuyla oynanır. Her takımda 5 tane de yedek oyuncu vardır. 100 ila 110 m uzunluğunda, 65 ila 75 m genişliğinde toprak veya çim bir saha alanında oynanır. Takımların hedefi; topu rakip takımın kalesinden içeri atarak gol olmasını sağlamaktır.  Kaleler; 732x244cm ölçüsündedir. Oyun 45 er dakikalık iki zaman dilimi içersinde oynanır. Devre arasında futbolcular 15 dakika mola verir. Oyun esnasında futbolcuların topa el ile müdahale etmesi yasak olup yalnızca her iki takımın kalesini koruyan kaleciler

Buy Amoxil UK

, kendileri için belirlenmiş ceza alanı dahilinde topa elle müdahale edebilirler.

FUTBOLUN TARİHÇESİ

Futbolun geçmişi M.Ö 3000 senelerine dayanmaktadır. Ancak ilk olarak hangi ülkede oynadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö. 2697 yılında Çin’de İmparator Huang Ti döneminde savaşa hazırlık amacı güden askerlerin oynadığı, deriden yapılmış bir topun iki kazık arasından geçirilerek Tsu-Chu adını verdikleri futbola benzerlik gösteren oyunun varlığı yazılı belgelerden anlaşılmaktadır.

Bugünkü modern futbola ışık tutan isim İngiltere olmuştur. 1863 yılında futbol kaideleri sistematikleştirilmiş İngiltere Futbol Federasyonu kurulmuştur. Bu tarihten sonra da tüm dünyaya yayılmıştır.  Futbolun dünya çapındaki en üst düzey idare organı FİFA (Fédération Internationale de Football Association) dır. 21 Mayıs 1904 yılında Paris’te kurulmuştur. Merkezi İsviçre’nin Zürih kentinde bulunmaktadır. Her 4 yılda 1 dünya kupasını düzenlemektedir.

Futbol ülkemizde ilk kez 1894 senesinde İzmir’de ticaretle uğraşan İngilizler arasında oynanmıştır. İstanbul’da yaşayan İngiliz azınlıklar 1902 yılında ilk futbol kulübü kurucuları oldular. Daha sonra sırasıyla;

1905- Galatasaray Futbol Kulübü

1907- Fenerbahçe Futbol Kulübü

1909- Beşiktaş Futbol Kulübü

1923- Türkiye Futbol Federasyonu kuruldu ve bu tarih itibariyle bölge turnuvaları başladı. Bugün TFF’nin düzenlediği 1.

,2.,3. Lig ve amatör lig müsabakaları her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır.